Telefon dotykowy

Telefon dotykowy Sony Xperia Z1 Compact Czarny

Telefon dotykowy Sony Xperia Z1 Compact Czarny

Telefony dotykowe są obecnie najpopularniejszymi modelami, które można kupić w sklepie. Cechują się one dużą uniwersalnością oraz funkcjonalnością. Sprawdzają się idealnie jako urządzenia rozrywkowe, na których można pograć w gry czy obejrzeć filmik. Telefony dotykowe to także narzędzia pracy, za pomocą których sprawdzimy pocztę mailową czy napiszemy krótki dokument tekstowy. Obecnie urządzenia te mogą spełniać rolę małych, mobilnych komputerów.

Telefony dotykowe – Ranking TOP 8

Pozycja Nazwa telefonu Producent Cena telefonu
1Pelitt RockPelittAktualna Cena
2myPhone Compact BiałymyPhoneAktualna Cena
3Telefunken Sierra BiałyTelefunkenAktualna Cena
4Telefunken Sierra NiebieskiTelefunkenAktualna Cena
5Goclever QUANTUM 400GocleverAktualna Cena
6TP-Link Neffos Y5L CzarnyTP-LinkAktualna Cena
7Archos 40 Power CzarnyArchosAktualna Cena
8Overmax VERTIS 4003 YOU BiałyOvermaxAktualna Cena

Pełna lista telefonów dotykowych…->

Jaki telefon dotykowy wybrać i kupić?

Ekran

Na rynku dominują telefony dotykowe z ekranem o przekątnej 5,5 cala, który zgodnie z nazwą może być obsługiwany za pomocą dotyku palca lub rysiku. Biorąc pod uwagę funkcjonalność tego urządzenia, nie warto wybierać telefonów z wyświetlaczem mniejszym niż 3,7 cala. Natomiast zbyt duży ekran, może być nieporęczny, ważne aby swobodnie dosięgać kciukiem do niego. Trzeba zwrócić uwagę na to czy możliwe jest ustawienie czułości na dotyk, które mogą być sygnalizowane wibracją czy dźwiękiem. Niektóre modele można obsługiwać w rękawiczkach, więc jeśli często korzystamy z telefonu na zewnątrz, warto pomyśleć nad taką opcją. Wielkość wyświetlacza łączy się z większymi obrazkami i tekstem. Natomiast o szczegółach decyduje rozdzielczość. Warto wybierać modele z co najmniej 320×480 pikseli rozdzielczości, aby obraz był wyraźny i nierozmazany. Ważna jest również technologia wykonania wyświetlacza. Najbardziej polecanymi są IPS LCD oraz Super AMOLED. Technologia IPS zapewnia naturalne kolory, dobre kąty widzenia i wysoką jasność. Z kolei AMOLED cechuje się nasyconymi kolorami, wysokim kontrastem oraz szerokimi kątami widzenia, jednak ich jasność może być nieco mniejsza. Za nimi przemawia także fakt, że wyświetlacze AMOLED nie wymagają dodatkowego podświetlenia, dzięki czemu telefony te są trochę bardziej energooszczędne.

System operacyjny

Wśród telefonów dotykowych mamy do wyboru główne trzy systemy operacyjne: Android, Windows Phone oraz iOS. Android jest obecnie najpopularniejszym systemem, który cechuje się dużą bazą aplikacji oraz możliwością spersonalizowania wybranego telefonu. Charakterystycznymi elementami tego systemu jest zastosowanie animowanych elementów graficznych, umieszczonych na głównej stronie ekranu (np. informacji o pogodzie). Telefony dotykowe z oprogramowaniem iOS są produkowane tylko przez firmę Apple. Wyróżnia je stabilność działania oraz długi czas wsparcia tych urządzeń. Baza aplikacji jest również rozbudowana. Z kolei system Windows Phone wykorzystuje tzw. aktywne kafelki. To skróty do aplikacji, które umieszcza się na głównym ekranie. Można je ustawić po swojemu na ekranie startowym, gdyż mogą mieć jeden z trzech rozmiarów.

Dodatkowo

Warto wybierać telefony dotykowe z pamięcią co najmniej 512 MB RAM. Jeśli zależy nam na zdjęciach w przyzwoitej jakości, trzeba wybrać model z matrycą minimum 5 Mpix wraz z diodą doświetlającą. Modem Wi – Fi oraz Bluetooth powinien być standardem. Przyda się także złącze microUSB i dodatkowy slot na pamięć microSD, jeśli planujemy przechowywać w telefonie dużą ilość zdjęć czy filmików.

Obudowa

Materiał z którego wykonana jest obudowa telefonu, powinien być solidny i wytrzymały. Wybrany model musi być odpowiednio wyprofilowany, aby dobrze leżał w ręce. Dla bardziej wymagających użytkowników istnieją na rynku telefony z obudową o podwyższonej odporności na wodę, kurz i brud. Będą one potwierdzone odpowiednimi certyfikatami ( IP-54 czy IP-56 ). Ważny jest także szybki dostęp do baterii oraz jakość wykonania przycisków funkcyjnych.

Cena telefonów dotykowych

Przedział cenowy telefonów dotykowych jest bardzo szeroki. Dodatkowo ceny ciągle się zmieniają, ponieważ producenci cały czas wprowadzają na rynek nowe modele. Najprostsze modele telefonów dotykowych renomowanej firmy możemy kupić już za 200 złotych.

Szukaliście nas po przez:

  • telefon dotykowy (10)
  • telefony dotykowe (6)
  • telefon (3)
  • telefon Compact dotykowy (2)
  • manta tel4091 czy warto (1)
  • sony xperia mini telefony dotykowe małe (1)
  • telefon dotykowy Sony (1)