Smartfon

Smartfon Asus ZenFone 2 32GB Czerwony

Smartfon Asus ZenFone 2 32GB Czerwony

Smartfony są obecnie najczęściej kupowanymi telefonami na rynku. Zdecydowanie ułatwiają nam życie, dzięki nim możemy wysyłać wiadomości mailowe, korzystać z nawigacji, robić zakupy online, czy oglądać filmy. Baza aplikacji ciągle się powiększa, więc smartfony mają coraz więcej zastosowań. W niewielkim telefonie możemy mieć swoje prywatne centrum rozrywki, rozpoczynając od ulubionej muzyki, poprzez filmy, gry i bazę własnych zdjęć.

Aby smartfon był dla nas odpowiednim i funkcjonalnym telefonem, przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na:

System operacyjny

Do wyboru mamy trzy najczęściej używane systemy operacyjne: Android, iOS oraz Windows Phone. Decydując się na określone oprogramowanie, jednocześnie wybieramy ograniczony przedział konkretnych telefonów. Android będzie idealny dla osób, które lubią personalizować swój sprzęt i dopasowywać funkcje do swoich potrzeb. Za jego wyborem przemawia również fakt, że na androida jest najwięcej bezpłatnych aplikacji oraz jest on zintegrowany z popularnymi serwisami typu Gmail czy YouTube. Minusem może być to, że aby w pełni wykorzystać możliwości Androida, potrzebna jest wiedza techniczna. System iOS jest uznawany za najbardziej bezpieczny system, jednak jest dostępny tylko dla urządzeń firmy Apple. Nie można go spersonalizować, ale system jest stabilny oraz przyjazny dla osób początkujących. Z kolei Windows Phone dzięki wbudowanemu pakietowi Office, umożliwia profesjonalną pracę na telefonie. Zapewnia płynne działanie i rzadko się zawiesza. Jednak liczba aplikacji nie jest powalająca i ciężko jest z personalizacją tych telefonów. Każdy z tych systemów ma swoje plusy i minusy, i tylko od nas zależy jakiego dokonamy wyboru i co nam bardziej będzie odpowiadać.

Jaki smartfon wybrać i kupić? – Ranking TOP 7

Pozycja Nazwa smartfona Producent Cena smartfona
1Pelitt RockPelittAktualna Cena
2myPhone Compact BiałymyPhoneAktualna Cena
3Telefunken Sierra NiebieskiTelefunkenAktualna Cena
4Telefunken Sierra BiałyTelefunkenAktualna Cena
5Goclever QUANTUM 400GocleverAktualna Cena
6TP-Link Neffos Y5L CzarnyTP-LinkAktualna Cena
7Archos 40 Power CzarnyArchosAktualna Cena

Pełna lista smartfonów…->

Wyświetlacz

Wielkość wyświetlacza wybieramy w zależności od własnych preferencji. Dostępne są ekrany 4, 5, 6 i nawet 7 calowe. Dla jednych ekran poniżej 4, 5 cala to podstawa, dla drugich im większy wyświetlacz, tym lepiej. Ważne aby wybrany model, można było bezproblemowo obsługiwać (w dużych smartfonach, dobrze aby kciuki dosięgały swobodnie do każdej części wyświetlacza). Ważna jest również technologia wykonania wyświetlacza. Najlepiej wybierać IPS LCD oraz Super AMOLED. Technologia IPS zapewnia naturalne kolory, dobre kąty widzenia oraz wysoką jasność. Z kolei AMOLED gwarantuje nasycone kolory, wysoki poziom kontrastu i szerokie kąty widzenia. Cechuje się mniejszą jasnością, ale nie wymaga dodatkowego podświetlenia, co przekłada się na większą energooszczędność. Ekrany typu Retina występują w telefonach Apple, które wyróżniają się wysoką gęstością pikseli przypadającą na cal długości (ok. 300 ppi). Warto wybierać modele z rozdzielczością Full HD, w szczególności przy większych modelach smartfonów. Średniej klasy telefony zazwyczaj posiadają rozdzielczość na poziomie 480×800, poniżej którego nie schodzimy.

Procesor

To najważniejszy element w smartfonie, od niego zależy szybkość pracy naszego urządzenia. Ma wpływ na otwieranie się aplikacji, odtwarzanie filmów i gier oraz na obsługę wyświetlaczy o dużych rozdzielczościach 4K. Warto wybierać pomiędzy cztero oraz ośmiordzeniowymi procesorami, które są wielozadaniowe, a przy tym wpływają także na oszczędność baterii.

Pamięć RAM

Od niej zależy szybkość działania zainstalowanych aplikacji, więc im więcej pamięci RAM, tym lepiej. W sklepach przeważnie spotkamy modele smartfonów wyposażone od 2 do 4GB RAM- u. W tańszych telefonach pamięć może być na poziomie od 1 do 1,5 GB.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając smartfona

Aby telefon pomieścił znaczną liczbę danych, warto wybierać modele z dużą ilością pamięci wewnętrznej i zewnętrznej ( 8 – 16 GB). Najlepiej kupić smartfona, w którym jest możliwość dołożenia pamięci poprzez karty microSD. Jeśli chodzi o aparat do robienia zdjęć w telefonie, warto wybrać matrycę 5 lub 8 mega pikseli. Daje to wystarczającą jakość fotek do wrzucania np. na portale społecznościowe. Z kolei jeśli zależy nam na naprawdę dobrej jakości zdjęciach, trzeba szukać smartfonów z aparatem o dobrej klasy optyce. Bateria musi być wytrzymała, ponieważ duży ekran oraz większa ilość rdzeni procesora są energochłonne. Przy ekranie 4,5 calowym bateria powinna mieć pojemność co najmniej 1500 – 2000 mAh. Warto upewnić się, czy bateria nie jest zamontowana na stałe i po jej wyczerpaniu, telefon będzie do wyrzucenia. Jeśli korzystamy z więcej niż jednej karty SIM, warto kupić model z funkcją Dual SIM. Umożliwi to jednoczesne korzystanie z dwóch kart, co jest szczególnie przydatne kiedy używamy darmowego Internetu np. z Areo2. Obudowa, oprócz tego że powinna być solidna i wytrzymała, musi dobrze leżeć w dłoni. Jeśli szukamy bardziej odpornego modelu, trzeba wybrać smartfony oznaczone kodem IP. Im wyższa liczba, tym bardziej odporny na wodę czy inne zabrudzenia telefon.

Cena smartfonów

Najprostsze smartfony można kupić już od 200 złotych.